Lokalni reporterzy w Młynie Hilberta – projekt finansowany przez miasto Dzierżoniów

Na zakończenie roku szkolnego w ramach projektu „Lokalny reporter – młodzi odkrywcy
dziedzictwa mącznego Dzierżoniowa” młodzież z czterech dzierżoniowskich szkół podstawowych wcieliła się w role dziennikarzy, którzy pisali relację z pobytu w Młynie Hilberta.

  • Uczniowie szkoły podstawowej jednogłośnie stwierdzili, że najbardziej zaciekawiły ich ześlizgi. Ale mówili również, że cała wycieczka była warta uwagi – napisała Hanna Naskręt z klasy 7c ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie, która zwiedziła młyn we wtorek, 17 czerwca.
  • Młyn to miejsce na Dolnym Śląsku, którego nie można ominąć – stwierdził Kornel Kwiatek z klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie w poniedziałek, 23 czerwca.
  • Kilka rzeczy tu zaskakuje – zauważyła Zuzanna Mikołajek z tej samej klasy.
  • Klasie wyjątkowo spodobały się wystawy prac studentów, na której zobaczyli ciekawe eksponaty, szczególnie „Litera w przestrzeni” – uznał Michał Antonów z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie, która odwiedziła młyn w środę, 25 czerwca.
    Młodzi ludzie zwiedzili Młyn Hilberta, a następnie wzięli udział w warsztatach dziennikarskich. Celem było napisanie relacji z pobytu w tym nietypowym muzeum. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne są tytuły i pierwsze akapity tekstów – tzw. leady.
  • Z tej mąki chleba nie będzie! Młyn na turystów dostępny do zwiedzania! – zatytułował swój artykuł Franek Wypych z klasy 7c ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie.
  • Czy stary młyn może zaciekawić młodzież? – zastanawiał się Wojciech Piątek z klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie, która zwiedziła gigantyczny zabytek w środę, 18 czerwca. Odpowiedź na to pytanie mieści się w kolejnych pracach warsztatowiczów.
  • To była fajna wycieczka – podsumował Sebastian Dąbrowski z klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzierżoniowie.
    Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Dzierżoniów.
    Muzeum Młyn Hilberta w Dzierżoniowie należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. To prawdziwa perełka Dolnego Śląska, a konkretnie dolnośląskich zabytków techniki. Wewnątrz sześciokondygnacyjnego obiektu znajduje się w pełni sprawna linia technologiczna pochodząca z lat 30. XX wieku.